Звіт директора ДНЗ №7 про роботу закладу за попередній навчальний рік

АНАЛІЗ РЕЗУЛЬТАТІВ ОСВІТНЬОЇ ТА МЕТОДИЧНОЇ РОБОТИ ДОШКІЛЬНОГО НАВЧАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ №7 ЗА МИНУЛИЙ 2023 -2024 НАВЧАЛЬНИЙ РІК

1.1. Тип закладу характеристика груп, кількість дітей в них:

Дошкільний навчальний заклад №7 м.Чорткова (далі - ДНЗ) знаходиться за адресою: м. Чортків, вул. Князя Володимира Великого, 26. Обслуговуючий персонал налічує 48 працівників, з них 25 педагогів (3 – декретна відпустка). Дошкільний заклад діє згідно з Конституцією України, Конвенцією «Про права дитини», Законами України «Про освіту», «Про охорону дитинства», «Про пожежну безпеку», «Про забезпечення санітарно-епідеміологічних норм», Концепцію дошкільного виховання в Україні, статутом ясел-садку, колективною угодою між адміністрацією, профспілковим комітетом та трудовим колективом, посадовими інструкціями. Організація навчально-виховного процесу здійснюється за програмою розвитку дитини дошкільного віку «Українське дошкілля», авторськими методиками М. Єфименка «Театр фізичного виховання» та «Граючись учимось. Англійська мова» (автор С.Гунько, Л.Гусак, З.Лещенко та ін.), «Радість творчості» (програма художньо-естетичного розвитку дітей раннього та дошкільного віку (автор Борщ Р.М., Самойлик Д.В.), «Про себе треба знати, про себе треба дбати» (програма з основ здоров’я та безпеки життєдіяльності дітей віком від 3-х до 6-ти років, автор Лохвицька Л.В.).

Дошкільний навчальний заклад повністю укомплектований педагогічними кадрами: 1 директор, 1 вихователь-методист, 17 вихователів, 2 музичних керівника, 1 практичний психолог, 1 вчитель-логопед, 1 інструктор з фізкультури, 1 керівник гуртка англійської мови. Усього 25 педагоги.

1.2. Якісна характеристика педагогічного колективу

1) Аналіз педагогічних кадрів:

Освітній рівень

Навчально-виховний процес забезпечували 24 педагогічних працівників, з них мають повну вищу освіту ІV рівня акредитації – 15 педагогів, неповну вищу (бакалавр) — 3 педагоги, середня спеціальна — 3 педагоги, середня педагогічна — 2 педагоги, середня медична — 1 педагог.

Педагогічний стаж:

Мають педагогічний стаж до 3 років – 1 педагог, до 10 років – 5 педагогів, від 10 до 20 років – 9 педагогів, 20 років і більше – 10 педагогів.

Кваліфікаційний рівень:

«Спеціаліст» – 14 педагогів;

“Спеціаліст ІІ категорії” - 5 педагоги;

“Спеціаліст І категорії” - 2 педагоги

«Спеціаліст вищої категорії» - 4 педагоги.

Педагогічні звання:

Звання «Вихователь-методист» - 2 педагоги

2) Аналіз результатів підвищення кваліфікації та атестації педагогів

Проведена чергова атестація вихователя Вівчарук Н.Я. (підтверджено 11 тарифний розряд), вихователів Наконечної Н.В., Капкан М.В., Семчишин Н.В. (встановлено кваліфікаційну категорію “спеціаліст ІІ категорії”), вихователя Цимбал Ю.І. (підтверджено 11 тарифний розряд).

Для реалізації головних завдань адміністрацією дошкільного навчального закладу був переглянутий, на основі діагностики самооцінки педагогів та оцінки адміністрації, рівень професійної майстерності педагогів і сплановані різні форми методичної роботи з кадрами, які забезпечили необхідний рівень знань, умінь та навичок у досягненні мети. Так, протягом навчального року підвищили свій професійний рівень: Магеровська С.В., Наконічевська О.В. (курси підвищення кваліфікації при ТОКІППО), Гевко Л.П., Біла Н.О., Міщанчук С.О. (курси підвищення кваліфікації при Західноукраїнському національному університеті). До кінця 2024 року заплановані курси підвищення кваліфікації Опацької Г.І., Возьної У.В., Дмитрієвої М.К.

1.3. Освітні програми, якими керувалися педагоги в організації освітнього процесу

Освітній план закладу складався з інваріативної та варіативної частини, який враховував вимоги Базового компонента дошкільної освіти в Україні. Використовували освітню програму для дітей “Українське дошкілля”.

Продовжити впроваджувати парціальну програми М. Єфименка «Театр фізичного виховання» та «Граючись учимось. Англійська мова» (автор С.Гунько, Л.Гусак, З.Лещенко та ін.

Діяльність закладу здійснювалась відповідно до Листа МОН “Про окремі питання діяльності закладів дошкільної освіти у 2023/2024 навчальному році” від 21.08.2023р. №1/12490-23

1.4. Структура календарних планів педагогів

Кожен педагог мав можливость творчого підходу до планування. Календарне планування педагоги складали 1 місяць вперед.

Плани роботи календаризовані і містили зміст роботи з дітьми на день. В них були розміщені основні режимні моменти першої і другої половини дня, окремі види діяльності дітей. Плани педагогів забезпечували зв'язок навчально-виховної роботи на заняттях і в повсякденному житті — підготовчу роботу до заняття, а також після заняття для закріплення уявлень, знань і вмінь дітей.

Забезпечували зв’язок перспективного та календарного панування. Плануючи педагогічний процес, педагоги спиралися на особливості віку дітей, індивідуальний склад вікової групи, рівень володіння навичками та уміннями, інтереси та потреби дошкільників.

Основною формою організованої начальної діяльності було заняття з різних видів програми. Виконувалися вимоги наказу МОН від 20.04.2015 р. № 446 «Про затвердження гранично допустимого навчального навантаження на дитину в дошкільних навчальних закладах різних типів та форм власності». Планування здійснювалось згідно листа МОН №1/344 “Планування роботи ЗДО на рік” від 07.07.2021р.

Також в повному обсязі виконувалися вимоги листа МОН від 02.03.2022 р. № 1/3845-22 «Рекомендації для працівників ЗДО на період дії воєнного стану в Україні під час планування дистанційної роботи.

Педагогічний процес у плануванні представлений цілісно, у взаємозв'язку всіх напрямів роботи, розділів програми, тематики занять, видів діяльності дітей, а також враховані конкретні умови ДНЗ, його місцезнаходження, пору року, час планування.

Особливої уваги у плануванні педагоги надавали розвитку ігрової діяльності. Рухливі та дидактичні ігори педагоги планували по декілька щоденно.

Форми організації роботи – колективна, індивідуальна.

Блок 2. Діяльність методичного кабінету та методичний супровід розвитку компетентності педагогів

Проблема, над якою працював дошкільний навчальний заклад у 2023-2024 навчальному році:

«Розвиток особистості майбутнього громадянина України в умовах сучасної системи освіти; формування основ громадянської свідомості вихованців – один з найважливіших напрямків роботи дошкільного закладу».

Враховуючи аналіз освітньої і методичної роботи у 2022-2023 н.р., досягнення і перспективи розвитку, педагогічний колектив у 2023 – 2024 навчальному році спрямовував свою діяльність на розв’язання основних пріоритетних завдань:

1.Продовжувати організацію роботи з розвитку фізичних вмінь та навичок, валеологічних знань, основ безпеки життєдіяльності дошкільників на спеціальних заняттях та повсякденному житті, враховуючи умови воєнного стану.

2. Розвивати художньо-естетичну компетентність у дітей дошкільного віку через використання сучасних технологій та інтегрованих занять.

3. Формувати природо-екологічну компетентність дітей.

4. Підтримувати співпрацю дитячого садка та сім’ї в умовах воєнного стану, продовжуючи організацію спільних заходів та свят, проведення он-лайн занять.

Дошкільний навчальний заклад продовжував працювати над проблемою удосконалення навчально-виховного процесу в дошкільному навчальному закладі на основі використання інноваційних технологій.

2.1. Аналіз виконання освітніх завдань за 2023/2024 н.р.

1) Ознайомлення з природою

Виховання любові та шанобливого ставлення до природи рідного краю - одне з пріоритетних завдань у 2023-2024н.р. Була проведена систематична організація спостережень на природі під час прогулянок - фенологічних, синоптичних, астрономічних, зоологічних. Вихователі звертали увагу на красу та неповторність рідної української природи. Частково були відновлені екскурсії та мандрівки поза межі закладу (екскурсія до школи, до нового мікрорайону міста, до аптеки, пошти і т.п.). На ділянці ДНЗ організовані городи та квітники, куточки рослин рідного краю. Педагоги, які атестувалися упорядкували матеріали до екологічної стежини та обладнали 10 станцій на території закладу. Проведено 6 показових занять на екологічній стежині по ознайомленню дошкільників з деревами та кущами рідного краю (калина, горобина, клен, верба, яблуня, горіх) та 1 колективний період (город).

2) Зображувальна діяльність

Враховуючи вікові особливості дошкільників, одним із дієвих та ефективних засобів для формування загального розвитку та творчих здібностей є зображувальна діяльність. Вихователі ретельно добирали нетрадиційні методи для використання на інтегрованих заняттях (пальцями - калина, малювання пластиліном - горобина, аплікація на скотчі - кленові листки, плетення вербовими гілочками - гніздечка, квачиками, штампами - фрукти, малювання Lego - овочі). За допомогою таких занять дошкільники вчаться володіти та вивчати ознаки предметів, розвивати уяву та фантазію.

У групових кімнатах є виставки, де змінюються експозиції, своїми роботами дошкільники прикрашають залу приміщення груп, роздягалень.

3) Формування основ безпеки та організація роботи з розвитку фізичних вмінь та навичок

Належна увага приділялася формуванню основ безпеки. Розроблені Заходи забезпечення безпеки під час навчально-виховного процесу в ДНЗ.

Вихователі всіх груп старанно формували основи безпеки у своїх вихованців. В щоденній роботі навчали дошкільнят піклуватися про свою безпеку: проводили тематичні заняття, ігри, прогулянки, розваги, бесіди, читання відповідної літератури. В квітні були проведений Тиждень безпеки з відпрацюванням евакуації на випадок виникнення надзвичайної ситуації. Розроблені консультації про правила поведінки під час надзвичайних ситуацій та в умовах воєнного стану.

Комісією обстежили укриття в підвальних приміщеннях ДНЗ.

Інструктором з фізкультури проведені спортивні свята та розваги: козацькі забави, день туриста, змагання до Дня захисту дітей, День Землі.

Щоденно проводяться ранкова гімнастика, заняття з фізкультури та спортивні розваги.

2.2. Участь педагогів у методичній роботі різного рівня

В ДНЗ методична робота була спрямована на:

· зростання педагогічної майстерності, впровадження кращого досвіду в освітньо-виховний процес та сприяння якості дошкільної освіти;

· створення в ЗДО професійного інформаційного та освітньо-методичного середовища;

· вивчення та розвиток педагогічної компетентності кожного вихователя;

· пошук ефективних засобів удосконалення педагогічної майстерності;

· формування та розвиток творчої індивідуальності педагога;

· популяризація сучасних освітніх технологій;

· опрацювання елементів освітніх технологій та розроблення авторських модифікацій, адаптованих до умов ЗДО.

Виходячи з цілей методичної роботи і вимог до особистості та діяльності педагога намагались здійснювати роботу за такими напрямами:

- удосконалення форм і методів роботи щодо охорони життя, зміцнення і збереження фізичного та психічного здоров’я кожної дитини;

- реалізація компетентнісного підходу у роботі з батьками з питань формування життєво компетентної особистості дошкільника.

Роботу, що проводилась з педагогами ЗДО намагалися організувати так, щоб вона спонукала їх діяти, шукати, пізнавати, творити, відкривати. Протягом року приділялась увага підвищенню науково-методичного потенціалу з проблем виховання та навчання дітей дошкільного віку.

З метою реалізації головних завдань адміністрацією ЗДО був переглянутий, на основі діагностики самооцінки педагогів та оцінки адміністрації, рівень професійної майстерності педагогів і сплановані різні форми методичної роботи з кадрами, які забезпечили необхідний рівень знань, умінь та навичок у досягненні мети.

Так, протягом навчального року підвищили свій професійний рівень всі педагоги.

У методичному куточку зібрано матеріали з досвіду роботи вихователів. Це доповіді конспекти занять, планування, проведення тематичних тижнів, матеріали діагностичного обстеження відповідності знань дітей програмовим вимогам для здійснення індивідуально та диференційованого підходу до кожного вихованця, сценарії свят, кращі дитячі роботи.

Науково-методичне зростання педагогічної майстерності вихователів забезпечили такі форми методичної роботи: система навчання елементам самоаналізу, практикуми, вебінари, практичні заняття, розробка ігор та занять, створення та розв’язання проблемних ситуацій, диспути, презентація журналів із тематики педагогічного життя з актуальних педагогічних проблем. Цікавою формою роботи з педкадрами були виставки-конкурси, y яких брали участь педагогічні працівники, діти, батьки.

Згідно річного плану було проведено п'ять педагогічних рад. Одна - за методикою “шести капелюхів”, друга - у вигляді презентації природничих дослідів, третя - у вигляді мистецьких спілкувань із практичним завданням “Малювання на мольбертах”, інші — у формі “круглого стола”.

Велике значення педагоги ДНЗ надавали використанню інноваційних технологій у навчанні дітей. Над цією проблемою заклад дошкільної освіти працює не перший рік. ДНЗ впроваджував інноваційні технології: піскотерапія, педагогічна спадщина В.Сухомлинського, мультисенсорна гра Нумікон, ЛЕГО, нетрадиційне малювання, блоки Д'єниша, мнемотаблиці, кубики Нікітіних, колекціонування.

Висновки

Вся діяльність носила науково-методичний і пізнавальний характер, що сприяло підвищенню професійної компетентності педагогів, покращанню якості володіння різноманітними методами роботи.

Аналіз оцінювання виконання річних завдань 2023/2024 н. р. показав, що пріоритетними завданнями для вдосконалення роботи методичної служби на наступний період розвитку є:

- впровадження соціально значущих освітніх послуг, авторських педагогічних технологій та проектів в освітньо-виховному процесі;

- створення умов для досягнення стійкої мотивації педагогів на зростання професійної майстерності;

- розвиток творчого потенціалу, професійної компетентності, здатності до самостійної побудови своєї кар'єри, вивільнення прихованих резервів професійного зростання через різні форми професійної освіти і самоосвіти.

Завдання для вдосконалення системи управління ДНЗ на наступний етап розвитку:

- забезпечення мотиваційного управління на основі режиму співпраці управління;

- посилення зв’язків між усіма ланками управління;

- поповнення банку інформації, на основі якого можна чітко аналізувати та

коректувати освітню ситуацію в дошкільному закладі;

- передача частини відповідальності за результати своєї діяльності самим учасникам освітнього процесу.

Проведення цих заходів допоможе колективу на належному рівні вирішити головні завдання річного плану роботи.

Блок 3. Результати моніторингу якості освіти

3.1. Сформованість компетенцій у дітей у всіх вікових групах

Згідно Наказу МОН від 16.01.2020 р. №54 «Про затвердження порядку проведення якості освіти» та листа МОН від 16.03.2021 р. № 1/9-148 «Щодо методичних рекомендацій до оновленого базового компонента дошкільної освіти» та метою належного виконання вимог Базового компоненту дошкільної освіти України та освітньої програми для дітей “Українське дошкілля” педагогічним колективом систематично проводилася робота щодо впровадження у практику компетентнісної парадигми, головною метою якої є створення сприятливих умов для особистісного становлення і творчої самореалізації кожної дитини, формування її життєвої компетентності, розвитку в неї ціннісного ставлення до світу.

Всі педагогічні працівники ознайомились з Шкалою оцінювання якості освітнього процесу в закладах дошкільної освіти ЕСЕРС -3, Новою редакцією Базового компонента.

Ясельна група “Колобок(виховательКобильник І.І.)

Діти групи «Колобок» називають і показують частини тіла, активно рухаються, життєдяльність малюків організована вірно, бо вони набули цілу низку корисних звичок (проявляють бажання самостійно виконувати гігієнічні процедури, охайно їдять). Вихователі залучають дітей до позначення властивостей і якостей предметів, формування уявлення про об’єкти і явища природи. Подають емоційний матеріал, який супроводжується наочними та звуковими ілюстраціями, іграшками. Дошкільники роблять спроби розповідати про те, що бачили і чули, вони легко повторюють за дорослими слова. Дбають про закладення передумов переходу до продуктивних видів діяльності (малювання, ліплення тощо). Активно використовують інноваційні техніки малювання (зубною щіткою, поролоном, пальцями, зібганим папером). Педагогам груп постійно змінювати предметно-ігрове середовище, розвивати дрібну моторику рук, здійснювати індивідуальний підхід до дітей з різним рівнем умінь та навичок, продовжувати розвивати елементарні гігієнічні навички, залучати малюків до спільних ігор.

Ясельна група “Сонечко” (вихователі Пилип’як Н.М., Семчишин Н.В.)

Створюють умови, у яких актуалізується потреба дитини висловлюватися, їхній активний словник поступово збагачується. Дошкільники розуміють інструкції, доручення та прохання дорослих. Педагоги працювали над вдосконаленням сенсорних можливостей дітей (підбирання основних геометричних фігур за зразком, предметів основних чотирьох кольорів та називання цих кольорів). Дорослі постійно забезпечують малюків джерелами естетичних емоцій: яскравими іграшками, картинками, казками, піснями, музикою. Проте більшу увагу потрібно звертати на організацію спільних сюжетних ігор вихователя з дітьми, збільшення словника, потребу в мовному спілкуванні. Найбільшу спонукаючу силу для довільних дій перед дошкільників має показ-демонстрація, опосередкована прямим заохоченням до активного наслідування та відтворення.

Дошкільники виконують різні вправи в стрибках, коченні, киданні, повзанні, рівновазі. Позитивно ставляться до виконання загартовувальних процедур. Знають і називають частини тіла, показують їх, користуються милом, рушником, активно рухаються. Мають вже почуття до симпатії. Педагоги вчать вживати ввічливі слова, прибирати іграшки після себе. Частина дошкільників володіють постійними ознаками предметів, групують предмети за формою, величиною, кольором. Розпізнають голоси тварин, знають найдорожчих людей, транспортні засоби. Вихователі постійно заохочують малюків до відзначення свят, запрошують їх на загальносадківські розваги. Вони розпізнають свійських та диких тварин, овочі та фрукти. Є прогалина у знаннях щодо будови дерев, рослин. Разом з вихователями проводять елементарні досліди (вода, пісок, каміння), легко повторюють за дорослими слова. Проте є 3-4 дошкільника, які мають ще проблеми з мовленням (звуковимова нечітка, слова вимовляються за допомогою лише окремих складів, відсутність речень. Педагоги ознайомлюють дітей з українськими народними казками, потішками. На заняттях з образотворчої діяльності та ліплення працюють переважно з дорослими, емоційно відгукуються на музику.

Молодша група “Ромашка” (вихователі Біла Н.О., Цимбал Ю.І.)

Вихователі постійно створюють умови для всебічного розвитку дітей. У дошкільнят дуже добре розвинуті навички самообслговування (сервірують стіл, одягаються та роздягаються, активно допомагають готувати робочі місця до заняття). Організовуючи заняття, дбають про використання діяльності, яка завжди цікава та емоційно забарвлена. Спільні ігри дітей переважають над індивідуальними, хоча їх тривалість невелика. Посилено працюють у напрямку охорони і зміцнення здоров’я дітей (вільно ходять і бігають, орієнтуються в просторі, знають рухливі ігри, дії з фізкультурним інвентарем та обладнанням). Важливою проблемою залишається формування моральних якостей (діти уже розуміють, що можна, а чого не треба робити), потрібно не прогавити час для виховання гуманних почуттів. Продовжувати використовувати у роботі продуктивні види діяльності, активізувати самостійність дітей під час малювання, ліплення, конструювання. Сприяти розвитку монологічного та діалогічного мовлення, використовуючи дидактичні ігри, спостереження, бесіди.

Молодша група “Метелик” (вихователі Копистинська Л.Я., Миханцьо В.І.)

Дошкільникам групи «Метелик» пропонують різні види діяльності, ігри, заняття, прогулянки. Діти діють відповідно поставленої мети, хоча увага ще нестійка, притаманна також емоційна збудженість. Немає достатньої узгодженості між учасниками ігор. Дбають також про організацію предметної діяльності. Діти добре сприймають колір, форму, величину, примітивно аналізують предмети. Створено картотеку дидактичних ігор для розвитку сенсорики. В своїй роботі також використовують комп’ютерні технології для орієнтування в світі речей, тваринного і рослинного світу. Їх сприймання такої інформації емоційне, активне, мислення – наочно-дійове. Супроводжують пояснення наочним показом. Вони знають багато слів, виразів, активно розповідають вірші. Вихователям звернути увагу на виховання дисциплінованості дітей, оскільки дошкільники з підвищеною емоційністю та нестійкою увагою. Проводити з батьками колективні та індивідуальні консультації для надання інформації про виховання малюків даного віку.

Середня група “Веселка” (вихователі Возьна У.В., Гевко Л.П.)

Дошкільники групи дуже активні. Вони охоче виконують трудові доручення. Педагоги слідкують за змістом діяльності дитини, щоб вона була продуктивною, тому що у них добре мимовільне запам’товування. Читають багато художньої літератури для розвитку довільного запам’ятовування та систематизації матеріалу, збагачення уяви. Набагато різноманітнішими стали сюжети малюнків, так як використовуються нетрадиційні техніки для розвитку фантазії, творчості. Дошкільники визначають найістотніші ознаки об’єктів. Постійно і на заняттях, і в повсякденному житті педагоги користуються коректурними таблицями різної тематики, підбирають цікавий наочний матеріал. Дошкільники вже будують невеличків мовлення-описи, мовлення-повідомлення.Однак, емоції та почуття ще досить нестійкі. Діти не завжди дружелюбні до однолітків, за найменшого конфлікту у них проявляються бурхливі емоційні реакції. На заняттях не вистачає посидючості, концентрації уваги. Вихователям вчити дітей працювати за інструкцією дорослого, виховуючи самостійність, здатність працювати без допомоги дорослого, активно впроваджувати в роботу інноваційні технології, звертати увагу на розвиток дрібної моторики. Активізувати роботу в напрямку розвитку мовлення дошкільників (переказування знайомих творів, складання описових та порівняльних розповідей).

Середня групаВолошка” (вихователі Опацька Г.І., Наконечна Н.В.)

У групі створені усі умови, які відповідають вимогам програми. Педагоги систематично виховують звички до трудової діяльності. Особливе місце в даній групі надається сюжетно-рольовим іграм. Дошкільники намагаються запам’ятати предмети, ситуації в процесі організованої практичної, ігрової, трудової діяльності. Вихователі систематично проводять заняття та здійснюємо індивідуальний підхід до дітей. Мовленнєва активність не зовсім сформована. Дошкільникам досить важко будувати висловлювання різного типу (переважають мовлення-повідомлення, монологічне мовлення). Необхідно підтримувати бажання дітей проявляти активність у різних видах самостійної діяльності, в спортивних вправах на заняттях. Діти даної групи мають сформовану сприятливість до художніх творів, театральних дійств. Слід більше уваги приділяти розвитку бажання емоційно відгукуватися на події, які там відбуваються. Вихователям групи «Калинка» проявляти більше творчості, ініціативності, створювати проблемні та пошукові ситуації на заняттях, відходячи від запропонованого змісту заняття в методичній літературі.

Старша група “Калинка” (вихователі Воробець Г.М., Провальна М.С.)

Оцінюючи і аналізуючи навчально-виховну діяльність дошкільників можна констатувати , що вона здійснюється систематично, відповідно до перспективного та календарного плану. Дошкільники мають достатній рівень знань, умінь і навичок, який є стійким. Вони демонструють високі результати у вмінні зосереджувати увагу, сприймати інформацію та порівнювати. Для організації проведення прогулянок вихователі продумують використання дидактичних ігор, атрибутів. Спостереження за діяльністю і відповідями дітей на заняттях дає змогу зробити висновки про те, що за цей період рівень навчальних досягнень з розділів «Логіко-математичний розвиток», «Мовленнєвий розвиток» підвищився, малюки активні, уважні, спостережливі. Вони демонструють високий рівень розвитку культурно-гігієнічних навичок, самостійність, організовані в самообслуговуванні. Дошкільники із задоволенням займаються трудовою діяльністю, особливо полюбляють виготовляти вироби своїми руками. Велика увага приділяється особливо рухливим іграм та фізичному розвитку дітей. В групі спокійна атмосфера, візуально видно поділ групи на окремі підгрупи.

Вихователі старанні, проте Панчишин О.В. бракує ще професійної майстерності, зокрема підвищення знань з методичних навчань в старших групах.

Старша група “Ягідка (вихователі Кость С.А., Капкан М.В.)

Спостереження за освітньо-виховним процесом показало, що в групі панує спокійна, доброзичлива атмосфера довіри і співпраці. Діяльність дошкільників у групі дає змогу констатувати, що в дітей накопичився певний досвід прояву самостійності в окремих видах діяльності. Вихованці здатні самостійно виконувати окремі доручення: організувати групу однолітків для проведення рухливої гри на прогулянці, виступити в ролі помічника вихователя під час навчально-виховної. Діти самостійно виконують доручення, дуже люблять працювати по підгрупах. Дошкільники демонструють хороший рівень підготовки до навчання у школі. Він зріс за рахунок того, що дошкільники залишилися у садочку ще на один рік. Вихователі мали змогупрацювкати поглиблено з кожним, хто потребував вдосконалення навичок та засвоєння знань з тих чи інших розділів програми. Педагоги систематично проводили індивідуальні заняття з розвивальною та корекційною метою. Бесіди з вихователями дозволяють зробити висновок про те, що педагоги даної групи мають достатній рівень професійної майстерності та трудової і виконавської дисципліни. Але необхідно підвищувати свій професійний рівень, розробляти власні заняття, розваги і т.п..

Старша група “Вишенька(вихователі Вівчарук Н.Я., Гордій М.В.)

Вивчення результатів педагогічного діагностування дітей засвідчило, що старші дошкільники групи «Сонечко» загалом мають достатній рівень знань, умінь і навичок відповідно до вимог програми. Водночас є діти у яких помічений нестійкий рівень знань. Спостерігаються прогалини у знаннях, зокрема з освітніх ліній «Мовлення дитини», «Соціально-моральний розвиток». Для організації проведення прогулянок. Екскурсій вихователі завжди продумують використання дидактичних ігор, атрибутів, комп’ютерних технологій. Однак, педагоги ще не мають достатнього рівня володіння сучасними педагогічними формами, методами, прийомами, освітніми інноваціями в зв’язку з невеликим досвідом роботи.

Заняття проводилися згідно розкладу та відповідно режиму. Спостереження також показало, що в групі не завжди панує спокійна атмосфера. У деяких вихованців проявляються агресивність, дратівливість, неслухняність. Протягом року з ними активно працював психолог. Ці дошкільнята мають статус діти з ООП.

Усі дошкільники були активними учасниками святкових ранків, вони легко взаємодіяли один з одним та з дорослими.

3.2. Результати моніторингу якості освіти старших дошкільників

станом на травень 2023/2024 навчального року

Для проведення цілеспрямованого і повного комплексного оцінювання рівня засвоєння програмового матеріалу дошкільниками педагоги оцінювали досягнення дітей за допомогою кваліметричної моделі.

Факторами оцінювання є зміст освітніх ліній Базового компоненту дошкільної освіти, що містять сумарний кінцевий результат набутих компетенцій випускником дошкільного навчального закладу перед вступом його до школи:

- фізичний розвиток і здоров'я дитини;

- соціальний розвиток;

- природно-екологічний розвиток;

- предметно-практична діяльність та художньо-естетичний розвиток;

- ігрова діяльність;

- сенсорно-пізнавальний розвиток;

- мовленнєвий розвиток.

Кожен фактор містить критерії, що відповідають тим видам компетенцій, яких набувають діти у межах зазначеного фактора. Оцінюють кожен критерій у балах (від 0 до 4) залежно від рівня сформованості відповідної компетенції та біологічної зрілості. Орієнтовні показники оцінювання критеріїв:

- 4 бали- компетенція сформована в повній мірі;

- 3 бали — компетенція сформована в достатній мірі;

- 2 бали — компетенція сформована посередньо;

- 1 бал — компетенція сформована мінімально;

- 0 бал — компетенція не сформована.

Для здійснення моніторингу педагоги проводили: спостереження за дітьми (безпосередні, опосередковані), міні-заняття, дидактичні ігри та вправи, розвивальні ігри, бесіди. Також використовували доручення, як один із видів природного експерименту, вивчали продукти праці дошкільнят (малювання, ліплення, аплікації, конструювання, художньої праці, мовленнєвої творчості).

Впродовж поточного навчального року педагоги запланували проведення освітньої роботи, яка буде спрямована на покращення показника рівня формування компетенцій дітей.

Для покращення ефективності показників рівня досягнень дітей дошкільного віку педагоги працювали впродовж поточного навчального року спільно з батьками, залучаючи їх до освітнього процесу під час різних режимних моментів.

Таким чином, під час подальших комплексних оцінювань педагоги будуть створювати умови для всебічного формування компетентностей згідно віку

Таблиця зведених даних

Середній показник 2020/2021н.р.

Середній показник 2022/2023н.р.

Середній показник

2023/2024 н.р.

Логіко-матем. розвиток

3,1

3,5

3,3

Естетичний розвиток

3,5

3,5

3,0

Природа

3,6

3,6

3,2

Ознайомлення з навкол.

3,5

3,6

3,5

Фізичний розвиток

3,7

3,9

3,3

Соціальний розвиток

3,4

3,8

2,9

Мовленнєвий розвиток

3,1

3,5

3,1

2. Рівень моніторингу рівня шкільної зрілості старших дошкільників:

Аналіз з роботи педагогів дозволяє констатувати і той факт, що вихователі крім занять, велику увагу приділяли пізнанню навколишнього світу, розвитку патріотичних почуттів. Ними проведені наступні заходи: “День пам'яті Т.Г.Шевченка” (Вівчарук Н.Я.), “Зустріч Весни із Зимою” (Гордій М.В.), Свято осенів, День Матері (Вівчарук Н.Я., Гордій М.В.).

Згідно проведеного обстеження дошкільників старших груп, можна зробити висновки про значне зниження рівня знань дітей:

- естетичний розвиток (з 3,5 до 3,0);

- соціальний розвиток (з 3,8 до 3,3);

- мовленнєвий розвиток (з 3,5 до 2,9);

- ознайомлення з природою (з 3,6 до 3,1).

4 дошкільникам рекомендовано навчання з асистентом.

Причини:

- погана відвідувність дошкільногого закладу;

- велика кількість дітей з особливми освітніми потребами;

- використовувані методи і прийоми не мають достатньої ефективності для зацікавленості дошкільниками і не містять проблемно-пошукової складової. А це негативно впливає на розвиток логічного мислення, уваги, уяви, бажання пізнавати нове;

-мало використовувані сучасні технологічні засоби для допомоги у проведенні заходів, свят.

-вигорання педагогів.

У дітей 6-го року життя хороший словниковий запас, вміють пояснити значення слів та висловів, придумують речення на задані слова, добре виконують індивідуальні та колективні завдання. Однак, залишається проблемою відтворення текстів, інсценізації вивчених творів. В усіх групах дошкільнята чекають підтримки і допомоги педагога. Вихователями мало використовуються допоміжні схеми розвитку подій тексту чи вірша. В дошкільників розвинені комунікативні навички, вміння продовжити розмову. Залишається проблемою звуковий аналіз слів, особливо це стосується позначення м’яких та твердих приголосних.

Зниження загальної оцінки мовленнєво-комунікативного розвитку стало і в наслідок збільшення кількості дітей старшого дошкільного віку з особливими освітніми потребами. Дана категорія дітей потребує постійної корекції усіх процесів.

Потрібно покращити роботу і з орієнтування на листку у зошиті, включати в роботу графічні диктанти.

Діти з бажанням займаються логіко-математичною та пізнавальною діяльністю, мають добрі знання з лічби, розрізняють види - порядкову та кількісну лічбу, орієнтуються в просторі. Володіють знаннями щодо знаків “більше” і “менше”, “дорівнює”, “числа-сусіди”, “плюс”, “мінус”, “зайвий”, “разом” і т.п. Розв’язують елементарні задачі.

У старших дошкільних групах практичним психологом було проведено діагностику показників комплексної оцінки готовності до навчання у школі. Зокрема, досліджувались: гра з іграшкою, рольова взаємодія в грі, визначення правил гри, з іграшкою, наявність елементів творчої уяви, вибір дитиною складності завдання та його результат, вміння виявляти цілеспрямованість та дотримуватися теми спілкування з дорослим.

За результатами діагностики можна зробити висновок, що необхідно працювати над розвитком уваги, сприйняття, мислення та вольових зусиль, оскільки, деяким дітям було важко сконцентруватися над виконанням поставленого завдання. Вони часто відволікаються, не можуть вибрати посильного для них завдання та виявити цілеспрямованість при його виконанні. Труднощі виникають також під час завдання малювання за зразком, оскільки дітям важко орієнтуватись по клітинках і вони часто не співставляють власні можливості з очікуваним результатом. Творче завдання викликало труднощі у дітей з низьким рівнем уяви, інші діти змогли легко з ним впоратися. У деяких дітей спостерігаються низькі показники у грі з іграшкою та рольовою взаємодією.

У порівнянні з діагностикою шкільної зрілості минулого року, покращилися показники розвитку мислення, уяви, пам’яті. Але необхідно працювати додатково над розвитком уваги, сприймання, мовлення та вольових зусиль.

За результатами перевірки 4 дошкільникам з ООП рекомендоване навчання з асистентом. А 1 дитині рекомендовано залишитись ще на 1 рік у ДНЗ.

Тому важливо дотримуватися таких рекомендацій під час навчання і виховання старших дошкільників:

1. Організація дозвілля дітей.

2. Використання ігор та вправ для розвитку усіх психічних процесів (уваги, пам’яті, мислення, волі та ін.)

3. Згуртування дитячого колективу та розвиток емпатії, толерантності через гру.

4. Використання завдань у парі чи в малих підгрупах.

5. Співпраця з батьками з метою єдності виховних вимог та цілей.

6. Наявність обов’язкових релаксаційних хвилинок та психогімнастики для зняття емоційного напруження у дітей.

Виходячи з вищезазначеного, необхідно:

Покращити роботу над проблемою спілкування педагогів і батьків (комунікувати щодня, вирішувати спільні проблеми, давати консультації, проводити спільні заходи).

1. Продумувати пошукові завдання завдання для щоденних занять.

2. У вечірні та ранкові години працювати індивідуально з дошкільниками.

3. Налагодити співпрацю помічників вихователів з вихователями.

4. Систематично проводити ранкові зустрічі.

5. Працювати над згуртованістю.

6. Займатися самоосвітою.

7. За літній період поповнити розвивальні середовища.

Блок 4. Забезпечення матеріально-технічних та навчально-методичних умов

4.1.Забезпечення матеріально-технічних умов

Велика увага приділялась розвитку, оновленню та збагаченню предметно-розвиваючого середовища. В групах були дообладнані осередки діяльності у групових кімнатах відповідно до вікових особливостей дітей та санітарно-гігієнічних вимог:

ü ігровий осередок в групі “Сонечко”;

ü осередок логіко-математичного розвитку (усі групи);

ü осередок для усамітнення в групі “Ромашка”;

ü осередок читання та осередок для усамітнення у кабінеті практичного психолога.

ü осередок для перегляду відеоматеріалів (групи “Ромашка”, “Сонечко”, “Веселка”).

Належна увага була приділена упорядкуванню та створенню безпечних умов ігрового майданчика. Ігрові майданчики обладнані пісочницею, лавочками для відпочинку, гойдалками

Заклад забезпечується миючими та дезинфікуючими засобами, паперовими рушниками.

Проведення ремонтних робіт

Технічний стан будівлі задовільний. Протягом року зроблено ремонти в загальних коридорах, дообладнано ігрові майданчики пісочницями, ігровими спорудами, столиками та лавками у групах “Веселка”, “Колобок”, “Ромашка”. Озеленено територію фруктовими деревами. Залишається проблемним питанням відбудова павільйону у групі «Ромашка».

Необхідні кошти на ремонт усіх павільйонів, санвузлів у 5 групах, заміну труб, асфальтованого покриття прибудинкової території та фасаду.

4.2. Забезпечення навчально-методичних умов

ДНЗ має:

- 1 шт. комп’ютер,

- 2 шт.ноутбуків

- 2 шт. МФП;

- 1 шт. акустичну систему та проектор;;

- 3 шт. телевізори (в групах)

Але для повноцінної навчально-освітньої роботи потрібно придбати:

- 6 шт. телевізорів (для груп);

- 2 шт. ноутбуки (для сестри медичної та завгоспа);

- 2 шт. МФП (для груп та сестри медичної).

Зібрані матеріали в методичному куточку, систематизовані за розділами програми, розташовані для зручного використання. Окремими розділами виділено нормативні, інструктивно-методичні матеріали МОН, обласного департаменту освіти.

Для реалізації одної з основних функцій роботи методичного куточка – забезпечення комплексного творчого процесу створено каталоги: дитячої художньої літератури, періодичних видань.

Заклад незабезпечений підпискою на фахові педагогічні видання. З метою підвищення теоретичного рівня та фахової підготовки колективу за власний кошт були придбані новинки методичної літератури, наочні матеріали, розвивальні та дидактичні ігри та проведена підписка на періодичні видання: «Дошкільне виховання”. Придбано 2 підручники для організації роботи з дітьми з ООП.

Кiлькiсть переглядiв: 193

Коментарi